BAŞKANIN MESAJI

Merhaba,

Hiç kuşku yok ki şehirler de insanlar gibi yazgılarıyla doğarlar. İzmir yaklaşık dokuz bin yılı bulan tarihine bakıldığında, her dönemde yeniliklerin, ilklerin şehri olarak yerini almıştır tarih sayfasında. Bu topraklarda yaşayanlar zamanla,  bu kentin sokaklarına, evlerine, havasına, suyuna, denizine, güneşine benzemeye başlamış, bu şehrin tarihi mirasını genlerine kodlamıştır. Ondandır günümüzde de İzmir’in hala yeniliklerin, ilklerin ve geleceğin şehri olması.

Her dönem Türk Sineması için önemli bir merkez olan İzmir, yakın zamanda bu özelliğini kaybetmiş gibi görünse de biraz daha dikkatli bakınca aslında derinde Türk Sineması adına hala vazgeçilmez ve belirleyici olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Günümüzde pek çok uzun metraj sinema filmi, tv dizisi, reklam filmi İzmir’de çekilmekte olup,  sinema sektörümüzde söz sahibi olmuş pek çok yönetmen, oyuncu, senarist, eleştirmen bu topraklarda doğmuş ya da sinema eğitimini şehrimizdeki üniversitelerde almıştır.

Sinema Televizyoncular Meslek Birliği olarak, İzmir’in bileşenleri arasında yer almaktan ve İzmir için çalışmaktan bir an vazgeçmeden,  mirasımızdan aldığımız güçle,  Türk Sineması için yüzü geleceğe dönük, yeni ve ilk olacak projeleri hayata geçirme gayreti içerisindeyiz.  İzmir’i bir sinema şehri/plato şehir yapma noktasında çıktığımız yolda sağlam adımlarla yol almaya devam ediyoruz.  Biliyoruz ki ulusal ve uluslararası alanda İzmir’i bir çekim noktası yapmak sadece şehrimizi ve sinema sektörünü değil,  ülkemizi ve sinemayı besleyen tüm yan sektörleri de zenginleştirecektir.

Türk Sineması İzmir olmadan eksik kalır düşüncesi ile 2018 yılında yepyeni bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşamaktayız. Ülkemizde ilk kez ana akım vizyon filmlerinin yarıştığı ve en iyilerin halk oylaması ile belirlendiği bir film festivalini Türk Sinemasına kazandırmaktan onur duyuyoruz. Gerek festival öncesi, gerek festival sonrası aldığımız değerlendirmeler ışığında ne kadar doğru bir noktada olduğumuzdan da eminiz.

Sinema Televizyoncular Meslek Birliği olarak, inanıyoruz ki;   başarılar paylaşıldıkça büyür.  Biz bu değerli sorumluluğu sonuna kadar taşımaya hazır olmakla birlikte, ilk kez İzmir’de başlayıp Türk Sinemasına yepyeni bir soluk getiren bu festivali ülkemizin tüm değerleri ile birlikte büyütmek istiyoruz. Uluslararası platformda da yerini alan festivalimiz, ulusal bir güç birlikteliği ile Türk Sinemasının sesi, yüzü olarak uzun yıllar varlığını sürdürecektir.

Ülkemiz ve Türk Sineması adına çok önemli olan bu projede sizlerin desteği ve yol arkadaşlığı bizim için vazgeçilmez bir değer. Gelin sinemanın renkli, sihirli ve yaşam dolu bu yolculuğunda birlikte yürüyelim. 

Saygılarımla

Muammer SARIKAYA

Yönetim Kurulu Başkanı

ASİTEM